NZOZ "Mój Lekarz"

Poradnia Diabetologiczna Lipno

lek. Roman Wasielewski

specjalista diabetolog

specjalista chorób wewnętrznych

Koordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododziałem Kardiologicznym w SPZOZ im. Franciszka Dłutka w Rypnie.

Czym zajmuje się diabetologia?

W ramach poradni diabetologicznej zajmujemy się diagnozowaniem , leczeniem cukrzycy i jej powikłań, a także innych zaburzeń jak stan przedcukrzycowy, zespól metaboliczny czy otyłość.

Diabetologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem głównie cukrzycy oraz jej powikłań, ale także innych zaburzeń takich jak stan przedcukrzycowy, zespół metaboliczny czy otyłość.

Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych charakteryzuje się hiperglikemią (podwyższonym stężeniem glukozy we krwi) wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny, a przewlekła hiperglikemia powoduje uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, a szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

W ostatnich latach rośnie liczba chorych na cukrzycę w wielu krajach świata, zwłaszcza typu 2 , która związana jest z  epidemią nadwagi i otyłości.

W Polsce na cukrzycę typu 2 choruje około 2 mln osób, a  ok. 1 mln nie wie o istnieniu  swojej choroby.

W diabetologii notuje się bardzo duży postęp w zakresie nowych technologii : w tym leczenie za pomocą coraz doskonalszych pomp insulinowych , małoiwazyinych przyrządów monitorowania glikemii – pomiarów stężenia glukozy i przede wszystkim pojawianie się nowych grup leków z udowodnionymi korzyściami dla osób chorych na cukrzycę.

Poradnia mieści się w Lipnie, ul. Tadeusza Kościuszki 21.

Numer kontaktowy: 54 287 26 60

Diabetolog Lipno, poradnia diabetologiczna NFZ - Mój Lekarz